Nadruk Sublimacyjny

Nadruk sublimacyjny, to technologia, w której można wykonać nadruk na tekstyliach i gadżetach.

Sublimacja to proces fizyczny, w którym następuje przemiana ze stanu fizucznego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. W pierwszym etapie produkcji drukarka nanosi nadruk na papier transportowy. W drugim etapie kładziemy papier transportowy na koszulce w miejscu, w którym ma powstać nadruk. W trzecim etapie koszulkę razem z papierem umieszczamy w prasie termotransferowej, w której zachodzi proces sublimacji. Stałe cząsteczki atramentu odrywają się od papieru transportowego i pod wpływem wysokiej temperatury przechodzą na drukowany materiał. To finał cyklu produkcyjnego.

W sublimacji istotnych jest kilka elementów: drukarka, która nanosi atrament na papier transportowy, atrament, papier transportowy oraz prasa termotransferowa, w której odbywa się proces przechodzenia z stanu stałego do gazowego. W naszej pracownii pracujemy tylko na najleprzych maszynach i sprawdzonych materiałach, dzięki czemu efekty naszej pracy zawsze są optymalne.

Sublimacja na tekstyliach
Tekstylia, na których można wykonać nadruk, muszą mieć w składzie poliester. Najlepiej, żeby tkanina była w 100% poliestrowa. Możliwe są niewielkie domieszki innych składników, ale im więcej poliestru tym lepiej – nadruk wychodzi wtedy nasycony i ostry. W sublimacji ważny jest nie tylko skład materiału, ale również kolor, idealny materiał powinien być biały. Teoretycznie można drukować na jasnych odcieniach pastelowych kolorów, ale nadruk wtedy nie wychodzi tak nasycony jak mógłby wyjść na białym kolorze. Brak możliwości drukowania na innych kolorach niż biały nie jest problemem dla przemysłowych produkcji, ponieważ w przemyśle sublimacje stosuje się do barwienia poliestrowych tkanin. Na przykład, gdy chcemy otrzymać zielony T-shirt z czerwonym nadrukiem, to w sublimacji korzystamy z białego T-shirta i cały T-shirt zadrukowujemy na zielono łąłcznie z czerwonym napisem. Muszę dodać jeszcze jedną uwagę – zadruk całego T-shirta jest możliwy tylko przed uszyciem, więc w praktyce trzeba nam dostarczyć wykroje, ponieważ pełen zadruk jest możliwy tylko na wykrojach. Nadruk sublimacyjny jest jedyną technologią, w której można wykonać nadruk na całej koszulce.

Sublimacja na gadżetach
Drugim zastosowaniem dla nadruku sublimacyjnego jest nadruk na gadżetach: kubkach, etui, kowerach, przypinkach, zabawkach, ramkach, puzzlach i wielu innych przedmiotach mogących stanowić gadżet z fotografią. Nadruku sublimacyjnego nie można wykonać na każdym przedmiocie. Powierzchnia mogąca przyjąć nadruk sublimacyjny musi spełniać kilka warunków: musi być pokryta specjalnym lakierem, być w białym kolorze i wytrzymać wysoką temperaturę. Dlatego właśnie posiadamy katalog gadżetów przystosowanych do nadruku sublimacyjnego. W swojej stałej ofercie dla klientów indywidualnych posiadamy zazwyczaj jedynie kubki, ale dla większych zamówień jesteśmy w stanie dostarczy każdy przedmiot z naszego katalogu.