Regionalny haft komputerowy pochodzenia Łowickiego na białym materiale

Haft Komputerowy

Haft jest królewską technologią zdobienia odzieży. Haftami zdobiono szaty najwybitniejszych postaci historycznych m.in: faraona Ramzesa, Cesarza Juliusza Cezara, Króla Karola Wielkiego, czy najwybitniejszego polaka Jana Pawła II.
Haft łączy w sobie prostote, elegancje i piękno. Kiedyś Haft był wykonywany metodą ręczną z użyciem prostych narzędzi takich jak igła i tamborek. Dzisiaj ludzki ręce zastąpiły precyzyjne maszyny, które wykonują nawet 1500 wkuć igły na minutę. Projekty haftów powstają komputerowo, stąd tę rewolucję nazywamy haftem komputerowym.

Haft komputerowy jest bardzo wszechstonną technologią, można go zastosować na niemal na każdym materiale. Najczęściej jest wykorzystywany do znakowania dzieży: kurtek, koszul biznesowych, polo, itd. Znajduję również wykorzystanie w zdobieniu materiałów frotte, takich jak ręczniki i szlafroki. Haft świetnia pasuje do ekskluzywnych przedmiotów, dlatego stosuję się go do zdobień na skórach, okładkach książek, obiciach meblowych, ornatach, tapicerkach drogich samochodów, czy pokrowcach i futerałach na cenne przedmioty.

Haft komputerowy jest niezastąpiony jeszcze z jednego powodu. Posiada niezwykłą odporność na pranie oraz eksploatowanie materiałów. Tak naprawdę haft komputerowy jest jedyną technologią, którą można wykorzystać do znakowania odzieży i tekstyliów poddawanych praniu w wysokiej temperaturze lub mocno ekspaotowanej w trudnych warunkach. Dzięki tym cechom można go stosować do znakowania hotelowych ręczników i pościeli oraz do odzieży roboczej. Latem nad wodą można zauważyć ekskluzywne motorówki i skutery wodne okryte pokrowcami z wyszytymi haftami.

Jak powstaje haft komputerowy?
Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie projektu hafciarskiego. Projekty hafciarskie przygotowuje się w specjalnych programach komputerowych, w których grafik programuje pracę maszyny hafciarskiej. Zadanie projektanta nie jest łatwe, ponieważ musi mieć na uwadze nie tylko idealne odwzorowanie grafiki wzorcowej, ale również cechy materiału, na którym zostanie wykonany haft, takie jak elastyczność, grubość, gęstość.
Dlatego właśnie projektując ten sam wzór na kilka różnych materiałów lub w kilku różnych wielkościach, dla jednego loga musimy wykonać kilka różnych projektów hafciarskich.

Kolejnym etapem produkcji jest przygotowanie maszyny: dobranie odpowiednich igieł, podkładu hafciarskiego, nici oraz wykonanie próbnego haftu. Dopiero po zaakceptowaniu próbnego haftu następuje proces, który można nazwać produkcją przez duże P.
Produkcja hafciarska jest czaso- i pracochłonna. Wymaga koncentracji, cierpliwości i radzenia sobie z problemami mogącymi wystąpić na poziomie projektowania i pracy przy maszynie. Ostatnim etapem produkcji jest czyszczenie haftów. Haft powstaje na usztywniającym go podkładzie, który trzeba wyciąć po wykonaniu haftu przez maszynę.

Jaka grafika będzie najlepsza do haftu?
Haft jest jedną z technik wyszywania, a nie drukowania, dlatego nie jest możliwe wyhaftowanie tak dokładnych detali, jak jest to możliwe w druku. W hafcie najlepiej wychodzą proste grafiki pozbawione bardzo małych detali. Haft jest technologią w której najczęciej wykorzystuje się tylko kilka kolorów. Dla wymagających klientów jesteśmy wstanie zastosować nawet 15 kolorów nici, ale cieniowania wychodzą raczej uproszczone.

Zalety naszej hafciarnii
Nasza firma posiada własne maszyny, własnego projektanta haftów pracującego na miejscu oraz bardzo duże doświadczenie sięgające drugiego pokolenia. Haftem zajmujemy się już ponad 25 lat i osoby pracujące u nas mają prawdopodobnie największe doświadczenie w Polsce. Projektowaliśmy i haftowaliśmy zamówienia dla najznakomitszych polskich projektantów. Hafty wykonane w naszej pracownii koronowały najwspanialsze modowe projekty. Zapraszamy!