Sitodruk od 100 sztuk

Sitodruk jest technologią, w której każdy kolejny użyty kolor generuje koszt przygotowania produkcji. Dlatego właśnie sitodruk jest opłacalny dopiero od pewnej ilości drukowanych sztuk. Dla mniejszych nakładów bardziej ekonomiczne będa inne rozwiązania, np. nadruk dtg. W przypadku sitodruku i nadruków do kilku kolorów, granica opłacalności zaczyna się od 100 sztuk.

Sitodruk to jedna z najstarszych technologii znakowania tkanin. Polega na przeciąganiu farby przez siatkę. Potoczna siatka to w profesjonalnym języku matryca sitodrukowa. Matryca sitodrukowa to siatka naciągnięta na ramkę. Najistotniejsze jest, to iż niektóre oczka siatki są zatkane, a inne otwarte. Farba przechodzi tylko przez otwarte i tak powstaje wzór. Natomiast proces przygotowania produkcji to przede wszystkim przygotowanie matryc. Na każdy kolor przypada jedna matryca.

W sitodruku na tekstyliach stosuje się dwa podstawowe rodzaje farb: farby wodne i farby plastizolowe. Oba rodzaje farb są przyjazne dla zdrowia i charakteryzują wysoką odpornością na pranie. Różnią się pod dwoma względami. Farby plastizolowe są tańsze i łatwiejsze w zastosowaniu, natomiast farby wodne są droższe i stwarzają więcej problemów drukarzom. Właśnie dlatego nadruk farbami plastizolowymi zawsze będzie tańszy.
Druga różnica polega na efekcie końcowym. Nadruk farbą wodną jest znacznie lżejszy i miększy w dotyku, dzięki czemu ma wielu zwolenników w branży modowej, gdzie liczy się komfort w użytkowaniu odzieży.

Zalety nadruku sitodrukowego

Najważniejszą zaletą nadruku sitodrukowego jest niski koszt produkcji przypadający na 1 sztukę w zamówieniach powyżej 1000 sztuk.

Cena nadruku może być dużo niższa niż dla wszystkich innych technologii, ponieważ farba sitodrukowa jest dużo tańsza niż surowce, z których wykonuje się nadruki w inny sposób. Dodatkowo w ciągu jednej godziny maszyna sitodrukowa jest w stanie wyprodukować kilka razy więcej nadruków niż maszyny pracujące w innych technologiach.

Krótki czas potrzebny na wykonanie dużej pracy jest zatem kolejną zaletą tej technologii. Sitodruk to jedyna technologia w której można wykonać 1000 nadruków „na wczoraj”. Wiadomo, czas to pieniądz, szczególnie, że w branży reklamowej często się zdarzają niespodziewane zamówienia na kilka tysięcy z terminem dwóch dni na realizację. W takich sytuacjach wszystkie inne technologie odpadają.

Trzecim atutem sitodruku jest mozliwość drukowania z pantonów. Pantony to jeden z popularnych systemów kolorystycznych, dzięki któremu możemy idealnie zapanować nad kolorem. Precyzyjne sterowanie kolorem to rzadkość w technologiach drukowania na odzieży. Wszystkie technologie cyfrowe poruszające się w kolorystyce RGB i CMYK nie są wstanie idelanie oddać barwy. Ponadto atrament, który można zastosować w drukarkach cyfrowych (w nadruku bezpośrednim dtg) z powodów technicznych nie może być na tyle gęsty, aby idealnie pokryć każdą tkaninę. Z kolei w innych technologiach takich jak haft komputerowy i folie termotransferowe, możemy wybierać kolor tylko spośród dostępnej palety. Nie zawsze znajdziemy idealnie pasującą folię, albo nitkę (nawet spośród 300 różnych barw). W sitodruku nie ma tych wszystkich problemów. Tylko tutaj istnieje możliwość wymieszania farby na pożądany kolor i wylania jej prosto z puszki na matrycę sitodrukową.

Ograniczenia nadruku sitodrukowego
Największą wadą tej technologii jest znikoma opłacalność zastosowania tej technologii do nadruku małych nakładów. W takich przypadkach korzysta się z innych technologii. Najniższe koszty rozpoczęcia produkcji ma nadruk bezpośredni – dtg CMYK.

Istotnym ograniczeniem jest też słaba rozdzielczość nadruków wykonywanych w sitodruku. Sitodruk jest idealny do grafik kilku kolorowych, ale w przypadku zdjęć, przejść tonalnych, efektu dymu i innych efektów full color sitodruk nie jest w stanie zapewnić akceptowalnej jakości. Znakomitą jakość fotograficzną pozwalają osiągnąć najnowsze technologie cyfrowe. Nasi klienci często się decydują na droższe rozwiązania, aby utrzymać wysoką jakość. Gwarancję najwyższej jakości w przypadku nadruku fotograficznego daje dtg CMYK lub dtg CMYK+WHITE.

Słabym punktem jest również brak możliwości drukowania na trudno dostępnych elementach uszytej odzieży. Zadarzają się przypadki, w których wykonanie nadruku nie jest możliwe po prostu z powodu konstrukcji maszyny sitodrukowej. Zarówno technologia dtg, jak i haft komputerowy mają większe możliwości pod tym względem, ale w trudnych przypadkach najlepiej się sprawdzają folie termotransferowe.